Kategoria

„Nastroje inwestorów w branży budowlanej są zróżnicowane” –  rozmowa z Dorotą Godyń

Sytuacja w branży budowlanej w Polsce. Jakie są nastroje inwestorów? Czy możemy liczyć na ożywienie branży, czy należy spodziewać się stagnacji?

Nastroje inwestorów w branży budowlanej są zróżnicowane, gdyż sektor ten obejmuje wiele różnych dziedzin, takich jak budownictwo inżynieryjne, kolejowe, drogowe, energetyczne czy mieszkaniowe. Ta różnorodność wpływa na różne trendy i prognozy w poszczególnych sektorach.

Przykładowo – w sektorze budownictwa mieszkaniowego obserwujemy obecnie ożywienie. Wynika ono nie tylko ze względu na zapotrzebowanie na nowe mieszkania, ale także dzięki programom rządowym typu „Bezpieczny kredyt 2%” czy mającym wejść w życie jeszcze w tym roku, „Mieszkanie na start”. Deweloperzy powracają do odłożonych planów inwestycyjnych, co jest dobrym prognostykiem dla branży.

Z kolei podmioty działające w sektorze budownictwa inżynieryjnego, kolejowego, drogowego czy energetycznego są w dużej mierze uzależnione od takich czynników zewnętrznych jak liczba planowanych inwestycji publicznych czy projektów infrastrukturalnych oraz dostępność funduszy publicznych.

Dywersyfikacja widoczna w branży budowlanej pozwala firmom, w których portfelu zamówień znajdują się projekty z rożnych dziedzin, lepiej radzić sobie z ewentualnymi zmianami koniunktury w poszczególnych obszarach. Niemniej, ponieważ prognozowanie dla całej branży wymaga uwzględnienia specyfiki poszczególnych sektorów, trudno jednoznacznie przewidzieć, czy możemy spodziewać się ożywienia czy stagnacji. Nie sposób generalizować.

Dalsza część wywiadu: https://www.budownictwo.org/artykuly/szczegoly/79536_nastroje-inwestorow-w-branzy-budowlanej-sa-zroznicowane-rozmowa-z-dorota-godyn

Zapraszamy! 🙂

Trokotex od ponad 35-lat…

Dziś możemy powiedzieć, że warto było. Dowodem na to jest zaufanie i zadowolenie naszych Klientów takich jak KGHM, Orlen SA, Ciech SA, Rafako SA czy PGNiG SA.

Zobacz ofertę
Porównywarka Konfigurator